متن کامل یادداشت ارسالی از سوی علیرضا احسانی

متن کامل یادداشت ارسالی از سوی علیرضا احسانی

در پی موارد مطرح‌شده در پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته پیرامون تصمیمات و نحوه‌ی گزینش اعضای کمیته‌ی فنی فدراسیون، علیرضا احسانی پیشکسوت کاراته و دبیر کمیته فنی با ارسال یادداشتی برای این پایگاه خبری، توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرده که در ادامه خواهید خواند.

تذکر: خلاصه‌ی این یادداشت در روزهای گذشته در همین پایگاه خبری منتشر شد و اکنون متنِ کامل آن را خواهید خواند.

 

****************


به نام خدا

مدیر محترم پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته
 
با سلام و تشکر از شما در اطلاع رسانی مستمر به جامعه کاراته

 
چندی پیش در آن پایگاه محترم اظهار نظری را که مرتبط با کمیته فنی فدراسیون کاراته بود مشاهده کردم و نامی هم از من برده شده بود، به همین مناسبت و به منظور تنویر اذهان عمومی و روشن شدن واقعیت‌های انکارناپذیر و نقش بی‌بدیل جایگاه حقوقی کمیته فنی در جامعه جهانی کاراته (WKF) و فدراسیون کاراته ج.ا.ا و به طبع احساس وظیفه لاجرم در جهت زدودن شاعبه‌ها، موارد مرتبط با آیین نامه کمیته فنی که به تصویب مجمع عمومی فدراسیون کاراته رسیده است را به اختصار اعلام می‌نمایم.

قبل از هر مطلب لازم است به حدود چهار سال قبل از زمانی که تفکر جدیدی در مورد کمیته فنی در جامعه کاراته مطرح شده بود برگردیم که عده‌ای خواهان جوانگرایی در کمیته فنی بودند، البته در عرف بین الملل کاراته و عمده فدراسیون‌های کاراته کشورهای تابعه WKF از جمله ژاپن و ایران کمیته فنی از بالاترین و پیشکسوت‌ترین اساتید کاراته آنها تشکیل می‌شود و در کشورمان هم تا چندی پیش به همین گونه عمل می‌شد.

در دوران مدیریت آقای فرجی در فدراسیون کاراته فرصتی به وجود آمد تا به موضوع مطرح شده رسیدگی شود در همین رابطه به من ماموریت داده شد که کلیه آیین نامه های کمیته‌های مختلف فدراسیون را مرور و مورد بازنگری قرار دهم.من هم از یکی از بالاترین متخصصین امور آیین نامه نویسی وزارت کشور (جناب آقای شیخیانی) بهره گرفته و مجموعه آیین نامه های فدراسیون کاراته و کمیته فنی را تدوین و تنظیم نمودیم که آیین نامه فعلی کمیته فنی (مصوب مجمع عمومی فدراسیون) نیز بر همان قائده استوار گردید.

در اینجا لازم است به چند ماده از این آیین نامه که جواب خیلی از سوالات و اظهار نظرها را در درون خود جای داده اشاره نمایم.
 
1-ماده 1:کلیات و اهداف
کمیته فنی فدراسیون کاراته ج.ا.ا به استناد بند 12 ماده 3 اساسنامه فدراسیونهای ورزشی ج.ا.ا تشکیل می‌گردد تا وظایف و ماموریت های مربوطه را انجام دهد و منبعد کمیته فنی نامیده می‌شود.

ماده 2: کمیته فنی با توجه به اساسنامه فدراسیونهای ورزشی ج.ا.ا عرف بین المللی رشته کاراته و فدراسیون جهانی wkf به عنوان بالاترین مرجع مشورتی و نظارتی درباره کلبه موارد فنی مربوط و مرتبط به فدراسیون کاراته ج.ا.ا می باشد که به همه امور فنی این رشته ورزشی، صاحب نظر بوده، رسیدگی اظهار نظر و تدوین می نماید.

ماده 3: بند 1 و 2 می‌گوید: صیانت و پاسداری از محتوای ارزشهای معنوی، اخلاقی و فنی و هنری سنت کاراته و حفاظت از استاندارد فنی کاراته.

ماده 9 بند 6: اعضای کمیته فنی را از طرح و یا افشای مطالب و مصوبات کمیته خارج از جلسات کمیته فنی پرهیز داده است.

ماده 11: در پایان این ماده آمده است که پس از تصویب این آیین نامه در مجمع عمومی (که تصویب شد) هرگونه اصلاح، الحاق، ادغام و تغییر در آیین نامه باید به تصویب کمیته فنی و امضای رئیس  و یا سرپرست فدراسیون برسد.

مجموعه این مواد گویای این است که طبق قانون مجمع عمومی، هیات رییسه و کمیته فنی هستند که حافظ مصالح کاراته کشورند و حق اصلاح و تغییر و .... در آیین نامه را دارند لذا با هرگونه اظهار نظری از هر شخصیت حقیقی یا حقوقی و یا .... بافت و ارکان کمیته فنی را نمی توان تغییر داد و مصاحبه شونده که عضو کمیته فنی است، می بایست از طرح مطالب مرتبط با کمیته فنی در خارج از جلسات کمیته پرهیز نماید و بهتر بود در جلسات کمیته فنی مطرح می‌کرد.

2-آیین نامه فعلی کمیته فنی می بایست برای مدت یک سال به طور آزمایشی به اجرا گذارده می شد، بنا به تشخیص هیات رئیسه و رییس قبلی فدراسیون اجرای آن تا فراهم آوردن مقدمات برای مدتی به تعویق افتاد تا اینکه کمیته فنی فعالیت رسمی خود را از 15 فروردین 1394 شروع کرد که تا فروردین 1394 معتبر است. ضمن اینکه سرپرست فدراسیون می تواند تداوم آن را تا برگزاری مجمع بعدی تایید کند یا تغییرات مورد نظر فدراسیون را در آن اعمال نماید.

3-منشی دبیر فدراسیون یک هفته قبل از تشکیل هر جلسه تاریخ و ساعت و دستور جلسه را به کلیه اعضا از طریق تلفن اطلاع داده است، البته مواردی هم بوده که ایجاد ارتباط با آنها مقدور نبوده یا مسافرت بوده‌اند و یا اعضایی که محل اقامتشان در شهرستان بوده و به علت مشغله و یا ... معذوریت حضور خود در جلسه را اعلام نموده‌اند مانند خود مصاحبه شونده.

4-در آیین نامه کمیته فنی به کلیه گروه‌های تخصصی و فنی که مجموعه بدنه فدراسیون کاراته کشور را تشکیل می دهند توجه شده و در حال حاضر اعضای کمیته فنی فدراسیون از اساتید و کارشناسان 4  نسل کاراته کشور یعنی کسانی که کاراته را در دهه‌های 40، 50، 60 و بعد از آن شروع کرده‌اند تشکیل شده است، البته ضروری است با توجه به وسعت کم نظیر کاراته کشور در بعد جغرافیایی یا در بعد زمان (قدمت پنجاه و اندی ساله) و سابقه فعالیت در کاراته کشور از افراد بیشتری در کمیته فنی استفاده شود که از 7 عضو به 17 عضو ارتقا یافته است، می‌توان گفت صدها متخصص و کارشناس در بدنه کاراته کشور وجود دارند که واجد شرایط حضور در کمیته فنی هستند ولی متاسفانه ظرفیت کمیته فنی (تعداد اعضا) محدود است و بالطبع تعداد زیادی از این عزیزان می بایست در سایر کمیته‌ها و یا کمیسیون های تخصصی وابسته به کمیته فنی که در حال تشکیل است و نهایتا در مجموعه بدنه کاراته کشور فعالیت نمایند.

لازم به ذکر است که شخصیت های حقوقی عضو در کمیته فنی  مثل روسای کمیته‌ها یا نماینده کادر فنی تیم های ملی و .... به محض خروج یا برکناری از سمت مربوطه اتوماتیک از کمیته فنی حذف می شوند و مسئول جدید طبق آیین نامه به عضویت کمیته فنی در می‌آید.

به عنوان مثال؛ با تغییر رئیس کمیته داوران مسئول جدید جای وی را گرفت و با تغییر کادر فنی تیم های ملی نماینده کادر فنی هم تغییر کرد و تا تشکیل کادر فنی جدید نماینده این گروه در کمیته فنی حضور ندارد و به همین صورت دبیر پرتلاش سابق فدراسیون  در زمان اشتغال به کار جزو افراد موثر و تصمیم‌گیر در کمیته فنی بود و در عمده جلسات حضور یافت و پس از جدا شدن از سمت دبیری این رابطه هم قطع شد.

5-ماده 4(ارکان) و ماده 5(ترکیب اعضا) آیین نامه کمیته فنی به گونه ایی طراحی و تدوین شده است که نمایندگان پیشکسوتان کاراته، مربیان تیم های ملی (کاتا و کومیته بدنسازی) سبکها  و انجمن های کاراته (WKF و آزاد) کارشناسان کاراته و علم روز ورزش مدیران کلان ورزشی با گرایش کاراته، نمایندگان استانها کمیته های تخصصی فدراسیون اساتید و مدیران دانشگاهی کاراته، باشگاه‌ها و تیم های کاراته اعضا کرسی های بین المللی کاراته، داوران، مربیان بین المللی و حرفه ای که در خارج از کشور فعالیت داشته اند، امور فنی کاراته بانوان لژیونرها و کارشناسان و متخصصان کاراته شاغل در خارج از کشور، اعضا هیات رئیسه فدراسیون و نهایتا مجموعه فنی و تخصصی کاراته کشور در آن نماینده داشته و یا حضور دارند ضمن اینکه توجه به پشتوانه سازی (تعمیم تمرکززدایی)، کادر سازی فنی و تخصصی، نظام آموزشی و پژوهشی، ظرافت‌های هنری رشته کاراته و .... مد نظر قرار گرفته و با استفاده از کارشناسانی که هر یک در چند بخش کاراته تخصص و فوق تخصص دارند.

6-در لابلای مطالب اسامی تعدادی از مربیان شایسته تیم ملی (عمدتا کومیته) کاراته کشور دیده می شود که برای عضویت در کمیته فنی پیشنهاد شده‌اند؟! باید توجه شود که پنج نفر از این عزیزان به علاوه خود مصاحبه شوند در حال حاضر عضو کمیته فنی هستند دو نفر از این  معرفی شدگان در حال حاضر در خارج از کشور فعالند ضمن اینکه عمده معرفی شدگان سرمربی یا مربیان تیم های ملی(کومیته) و کادر فنی تیم های ملی اند که در کمیته فنی نماینده دارند.شایسته است دقت شود در زمان پیشنهاد دادن در موارد کلانی مثل درخواست تغییر در کمیته فنی نگرش به مجموعه کاراته کشور باشد تا خدای ناکرده اذهان عمومی شائبه گروهی یا صنفی فکر کردن را به پیشنهاد دهنده نسبت ندهند.

7-عمده پیشکسوتان کاراته عمر خود را در راه قهرمانی، پیشرفت جوانان و کاراته کشور صرف کرده و موی خود را سپید کرده‌اند شایسته تکریم هستند و تاکنون چنانچه باید عمل نشده است،حال بر جامعه کاراته خصوصا افرادی که جزو بدنه کاراته کشور  و صاحب عنوان هستند فرض است از به کار بردن برخی عبارات نامانوس همچون کم اطلاعی برخی از پیشکسوتان پرهیز کنند چون این بزرگان منتخب جامعه کاراته و هیات رئیسه فدراسیون هستند باید این را هم در نظر گرفت که احتمال قرار گرفتن خود آنها در این جایگاه در آینده وجود دارد چنانچه برخی از این بزرگان از کم و کیف فنی برخی نوجوانان و یا جوانان کم اطلاع باشند و آنها را از نزدیک نشناسند که نیازی ضروری نیست ولی اینها در اثر تجربه و مرور زمان به چیزهایی در جامعه و مجموعه ورزش رسیده اند که جوانترها باید این مسیر طولانی را جهت آموختن و کسب تجربه حالا حالاها طی کنند، شناخت استعدادها و پدیده‌ها، و حضور در اردوها نیز برعهده مربیان باشگاهی و تیم های ملی است که گزارش آن را به کمیته فنی بدهند البته اگر اعضا کمیته شناخت بیشتر  هم داشته باشند بهتر است.شایسته نیست به خاطر یکی، دو نفر فرد یا افراد کمیته فنی را زیر سوال برد وآنها را از یکدیگر متمایز ساخت.

لازم است عنوان شود که خروجی مصوبات کمیته فنی در طول تاریخ فعالیت خود به نسبت نگرش کلان هیات رئیسه ‌های گذشته فدراسیون دچار نوساناتی گاها خوب، قابل قبول یا ضعیف بوده که خوشبختانه سرپرست جدید فدراسیون منافع شخصی (فنی و سبکی) در کاراته ندارد، نگرش مثبت و بی نظری نسبت به کمیته فنی داشته و اخیرا اختیارات افزونتری به نسبت گذشته به کمیته فنی داده و خود نیز اختیاراتش را به عنوان رئیس کمیته فنی به یکی از پیشکسوتان  و ارشدهای کاراته کشور تفویض نموده و از ریاست کمیته فنی کنار رفته است.

در قسمتی از مصاحبه عنوان شده است آغاز تنش‌ها و بحران‌های همیشگی فدراسیون کاراته پس از انتخاب مربیان تیم های ملی در رده های سنی مختلف خواهد بود، و این مشکل آینده سرپرست فدراسیون است، البته این مطلب درستی است و متاسفانه طی چند سال گذشته این مسائل بوده و جامعه کاراته می بایست در این مقاطع خویشتنداری کند و اجازه دهد مدیران کار خودشان را انجام دهند تا نتیجه آن مشخص شود.

کثرت مربیان تیم  های ملی و واجدین شرایط برای جلوس بر کرسی مربیگری تیم های ملی کاراته افزون بر تعداد کرسی هاست و ما باید این مورد را جزو محاسن رشته کاراته در نظر بگیریم و از این فرصت بهره ببریم نه اینکه در بوق بدمیم و از قبل به پیشواز گسترش مشکلات رفته و فرصت سوزی کنیم، بهتر است برای نحوه گزینش مربیان تیم های ملی چاره اندیشی کرده و برنامه داشته باشیم و آن را به فدراسیون ارائه دهیم و سعی کنیم همگی به توانایی و حد خود قانع باشیم و زیاده خواهی نکنیم تا آرامش برقرار شود.

به عنوان مثال فدراسیون در مقطع کنونی از دو طریق می تواند این مشکل را حل کند؛اول اینکه سازمان یا مدیریت تیم های ملی را تشکیل داده و شرح وظایف آن را مشخص کند و آیین نامه آن را تدوین کرده و برای گزینش مربیان و اعضای تیم های ملی خود شرایط ورودی در نظر بگیرد و در اینجاست که تنش‌ها کمتر شده و نهایتا سرمربیان دربعد فنی و شورای مدیریت در بعد مدیریتی جوابگو خواهند بود.

دوم اینکه فدراسیون سرمربیان تیم‌های ملی خود را انتخاب نماید و آنها هم مربیان و همکاران خود را به فدراسیون معرفی کنند و سرمربیان جوابگوی نتایج حاصله باشند تا مشکلات فدراسیون در بعد کادر فنی تیم های ملی کم شود و نهایتا یک نفر را برای مدیریت کادر فنی از نظر سازماندهی و اجرای برنامه‌ها به عنوان مدیر یا مسئول یا سازمان تیم‌های ملی مشخص کند.

خواهشمند است توجه شود که مطالب ارائه شده توسط اینجانب نظرات شخصی است و ربطی به شخصیت حقوقی ام به عنوان دبیر کمیته فنی ندارد.

در خاتمه شایسته است اسامی اعضای کمیته فنی طی سال 1394 را که شامل دعوت شدگان (شخصیت های حقیقی و نیز شخصیت های حقوقی) می‌باشد اعلام نماید.
 
شخصیت های حقیقی:
اساتید:
1.محمدباقر آقامیری: پیشکسوت کاراته و رئیس سبک وادوکای( استاد نگارگری کشور)
2.علیرضا احسانی طهرانی: پیشکسوت کاراته قهرمان اسبق سوم جهان و آسیا، سرمربی اسبق کاراته کشور و چند کشور دیگر، تحلیلگر فنی و اسبق کمیته ملی المپیک و فدراسیون کاراته
3.افسانه باقری: سرمربی اسبق تیم ملی بانوان، سرپرست نایب رئیس بانوان فدراسیون کاراته
4.علیرضا سلیمانی: کاپیتان اسبق تیم ملی، سرمربی ارشد چند دوره تیم ملی (کومیته) و سرمربی اسبق تیم ملی مالزی
5.محمدعلی مردانی: مربی اسبق تیم ملی کاتا، نایب رئیس و دبیر اسبق فدراسیون  و سرپرست فعلی دبیری فدراسیون
6.سعید دباغ نیکوخصلت: عضو اسبق تیم ملی کاتا، سرمربی اسبق بدنسازی تیم ملی و تیم ملی کاتا (قهرمانی آسیا) و رییس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز
7.مسعود رهنما: سرمربی سابق تیم ملی کومیته (قهرمان جهان) مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان گیلان
 
شخصیت های حقوقی:
1.نماینده سبکهای غیر WKF: یوسف شیرزاده(عضو اسبق تیم ملی کومیته)، پایه گذار سبکهای آزاد (کیوکوشین)
2.کارشناس خبره فدراسیون: اکبر اکرامی (مربی اسبق تیم ملی کاتا)
3.نماینده کادر فنی تیم های ملی: پس از انتخاب اعضا و کادر فنی مشخص می شود.
4.رئیس کمیته مربیان: محمد بهرامی(عضو اسبق تیم ملی کاتا) سرمربی اسبق تیم ملی (کومیته) و مربی اسبق تیم ملی کویت
5.رئیس کمیته داوران: محمدعلی مردانی
6.رئیس کمیته آموزش: مازیار فرید خمامی(قهرمان اسبق آسیا، مربی و سرمربی تیم ملی جوانان و امید)
7.منتخب روسای هیات های کاراته استانها: شهاب سلطانی(مربی اسبق تیم ملی جوانان، امید و بزرگسالان)
8.نماینده کاراته دانشگاه‌ها: احمد صافی(سرمربی تیم دانشگاه آزاد، مربی اسبق تیم ملی بزرگسالان)
9.هیات رییسه فدراسیون کاراته: شامل نواب رئیس(احمد شقاقی، عشرت شامحمدی)دبیر(یک رای)
10.یک نفر از سبک‌های wkf
11.ضمنا سه نفر از پیشکسوتان و لژیونرهای فعال در خارج از کشورشهرام معصومی (غرب آسیا)،محمدرضا رشید نیا(شرق آسیا)، خانم فریبا مدنی (عضو کنسول داوری wkf ) در زمان حضورشان در کشور به منظور استفاده از تجربیاتشان به جلسه کمیته فنی دعوت می شوند.
لازم به ذکر است؛ فدراسیون کاراته از اساتید: جمشید سلیمی، جمشید جمیشد،محمد آرین خو، منوچهر اصلانیان، مهرداد نخعی و اکبر محمدی بقا برای عضویت در کمیته فنی دعوت به عمل آورد که برخی از عزیزان قبل و بعضا پس از تشکیل کمیته فنی از شرکت در جلسات کمیته فنی عذرخواهی نمودند.
 
با احترام
علیرضا احسانی طهرانی

*********************

به کانال رسمی گروه خبری ستارگان کاراته در تلگرام بپیوندید تا همه روزه از مهمترین اخبار و رویدادهای کاراته ایران و جهان آگاه شوید


                                  

 

 
   1394/12/21 14:21

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار