مردانی: برای پیشرفت کاراته اصفهان، مسئولان باید از همه اقشار فعال کاراته استان حمایت کنند


مردانی: برای پیشرفت کاراته اصفهان، مسئولان باید از همه اقشار فعال کاراته استان حمایت کنند

مردانی عضو پیشین کنسول داوری آسیا عدم حمایت مسئولان کاراته اصفهان را عامل عدم پیشرفت کاراته این استان می داند.


محمد علی مردانی رئیس سبک شیتوریو کوبه اوزاکا، دبیر و نایب رئیس پیشین فدراسیون کاراته در گفتگوی اختصاصی با "پایگاه اطلاع رسانی ستارگان کاراته" در خصوص وضعیت کاراته استان اصفهان، گفت: متاسفانه کاراته اصفهان در طی سالهای اخیر نه تنها پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته که در بسیاری از موارد شیب عملکرد این هیات نزولی است.

دبیر پیشین فدراسیون کاراته در ادامه توضیح داد: متاسفانه مسئولان کاراته استان نه تنها از تجربه پیشکسوتان استان استفاده نمی کنند که عملا حمایتی از فعالیت اکثر آنها نیز نمی شوند.

وی در خصوص عدم هماهنگی استان در برگزاری کلاس داوری سبک شیتوریو کوبه اوزاکا گفت: این یکی از ده ها موردی است که در ماه های اخیر از سوی هیات کاراته استان اصفهان در خصوص سبک شیتوریو کوبه اوزاکا پیش آمده و البته در حالی استان همزمان با دوره ارتقاء داوری کوبه ازواکا درخواست مجوز داوری نمود که ماه ها قبل هماهنگی های مربوط به میزبانی داوری کوبه اوزاکا در اصفهان به اطلاع مسئولان کاراته استان رسانیده شده بود اما چند روز پیش از برگزاری مطلع شدم قرار است همزمان اصفهان در همان تاریخ اقدام به برگزاری کلاس داوری نماید، اما در گفتگو با سلیمی، وی تاکید کرد چنین مجوزی از سوی کمیته داوران صادر نشده و لذا اگر هم صبحت های نخستین در غیاب وی انجام شده مجوز فوق لغو خواهد شد.

پیشکسوت کاراته ایران در ادامه اظهار داشت: پس از بر طرف شدن ابهامات فوق از هیات درخواست نمودیم مجوز برگزاری ارتقاء داوری در خانه کاراته اصفهان را صادر نماید اما آنها در قبال در اختیار گذاشتن سالن خانه کاراته مبلغ ۲۰ میلیون ریال طلب نمودند، این در حالی است که شنیده می شود سالن مذکور اکثر اوقات در اختیار سبکی خاص است که با تعدادی اندک در آن به تمرین می پردازند!

مردانی در ادامه افزود: متاسفانه عدم حمایت از سوی مسئولان کاراته باعث شد علیرغم آنکه علاقمند بودم رقابت های قهرمانی جهان سبک را در اصفهان برگزار نمایم از تصمیم خود منصرف شوم و این رقابت ها را که قرار است در اسفند ماه برگزار شود به میزبانی شیراز به انجام برسانم.

نایب رئیس اسبق فدراسیون کاراته در خصوص نتایج کسب شده در المپیاد کاراته دختران، گفت: قطعا نتایج مذکور زنگ خطر را برای نسل بعدی کاراته اصفهان به صدا در آورده چرا که مسابقات فوق در رده نونهالان و نوجوانان که آینده سازان کاراته هستند برگزار شده و نباید استان اصفهان با پتانسیل بالا و امکانات خوبی که دارد چنین نتایج ضعیفی را رقم زدند اما متاسفانه باز هم مسئولان کاراته استان اقدام به برگزاری جلسات آسیب شناسی نکردند البته گرچه شاید سخت نباشد متوجه شویم عدم حمایت از مربیان سازنده عامل اصلی آن است.

رئیس سبک شیتوریو کوبه اوزاکا عدم تمایل مسئولان کاراته اصفهان در استفاده از تجارب پیشکسوتان کاراته را عامل دیگر ناکامی کاراته اصفهان در سالهای اخیر دانست و گفت: متاسفانه نه تنها مسئولان هیات کاراته اصفهان حضور تمام وقت ندارند که حتی تمایلی به فعالیت پیشکسوتان در این استان نیز ندارند.

مردانی همچنین اذعان داشت: متاسفانه اکنون شنیده می شود سبکهای مجوز فعالیت گرفته اند که بعضا نمایندگان آنها مدعی هستند تشکیلات جهانی دارند اما در بررسی چارت جهانی آنها متوجه می شویم سبک فوق در سطح جهانی در شاخه دیگری مثلا شوتوکان فعالیت دارد اما در ایران شاخه دیگر مثلا برای شیتوریو مجوز صادر شده است!!

وی در ادامه افزود این چنین مجوزهایی قطعا در دراز مدت موجب بی اعتمادی نسل آینده کاراته خواهد شد چرا که پس از مدتی اعضای تازه جذب شده اگر بخواهند فعالیت خود را در بعد بین المللی ادامه دهند متوجه خواهند شد که در خارج از ایران سبک فوق کوچکترین ارتباطی به شیتوریو ندارد! و این در نهایت موجب بی اعتمادی نه به سبکهای مذکور که به کاراته ایران و اعتبار آن در سطح بین المللی خواهد شد.

پیشکسوت کاراته ایران در پایان با توجه به پایان دوره چهار ساله رئیس هیات کاراته اصفهان، گفت: امیدوارم در انتخابات آتی این استان، مجمع کاراته اصفهان فردی را به ریاست برگزینند که علاوه بر آنکه بتواند با جذب اسپانسر و حامیان مالی در جهت حضور استعدادهای کاراته استان در لیگ های داخلی و رویداد های بین المللی گامی موثر بردارند که با حمایت از پیشکسوتان و اساتید و همچنین مربیان و داوران و قهرمانان این استان، دوباره کاراته اصفهان را به یکی از قطب های اصلی این رشته بازگرداند.

نگارنده: لاله خالق


 
   1397/9/13 21:37

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار