تصمیم شجاعانه‌ی افسانه باقری؛
بهرامی هدایت تیم ملی امید را در دست گرفت/ صمدی و بغلانی‌پور را فراموش نکنید

تصمیمِ شجاعانه‌ی افسانه باقری؛

بهرامی هدایتِ تیم ملی امید را در دست گرفت/ صمدی و بغلانی‌پور را فراموش نکنید

 
در حالی که طیِ روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر حضورِ سمانه خوشقدم در رأس تیمهای ملی جوانان، نوجوانان و امید به گوش می‌رسید، افسانه باقری مدیرتیمهای ملی بانوان روزِ گذشته و در اقدامی شجاعانه اعلام کرد که هدایتِ تیم ملی امید را به لیلا بهرامی خواهد سپرد.
 

به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و برابرِ اخبارِ تاییدنشده، پیش‌تر قرار بود سمانه خوشقدم مربیِ جوان و موفقِ کاراته‌ی کشورمان مسئولیتِ هدایت و رهبریِ تیمهای ملی را در هر سه رده‌ی نوجوانان، جوانان و امید در دست گیرد. روزِ گذشته اما افسانه باقری نایب رییس بانوان فدراسیون کاراته و مدیر تیمهای ملی در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد که هدایتِ تیم امید بر عهده‌ی لیلا بهرامی (سرمربی تیم ملی بزرگسالان) خواهد بود و بنابراین سمانه خوشقدم صرفا در جایگاهِ سرمربی تیمهای ملی نوجوانان و جوانان به کاراته‌ی کشور خدمت خواهد کرد.
 

خوشقدم از مربیانِ جوان و موفقِ کاراته‌ی بانوان به شمار میرود که طیِ سالهای گذشته، افتخاراتِ پرشماری را برای کاراته‌ی کشورمان رقم زده است. با این وجود استفاده از یک سرمربی در رأسِ کادرفنیِ سه رده‌ی سنی (آن هم در شرایطی که کاراته‌ی ایران سرشار از مربیانِ توانمند و بادانش است) چندان منطقی و کارشناسانه به نظر نمیرسد. هم‌اکنون در کاراته‌ی بانوان، مربیانِ پرشماری حضور دارند که علاوه بر توانایی‌های فنی، از شخصیت و اقتدارِ لازم برای هدایتِ تیمهای ملی نیز برخوردارند. بغلانی‌پور و صمدی را می‌توان در زمره‌ی همین مربیان به شمار آورد که شاگردانشان طیِ سالهای گذشته و در رقابتهای بین‌المللی، همواره افتخارآفرین بوده‌اند. به نظر میرسد حضور در کادرفنیِ تیمهای ملی، حداقل حقی است که می‌توان برای این دو مربی (و امثالِ آنها) قائل شد.
 
اما لیلا بهرامی هم که اکنون و با اعلامِ رسمیِ مدیرتیمهای ملی بانوان، عهده‌دارِ سمتِ سرمربیگری تیم کاراته‌ی امید شده است، از جمله مربیانِ بادانشِ کاراته‌ی کشورمان به شمار میرود که علیرغمِ سنِ کم، بسیار مجرب و کارآزموده است. او در سالهای گذشته، میادینِ بین‌المللیِ متعددی را در کسوتِ مربی و سرمربیِ تیمهای ملی تجربه کرده و اغلب نیز، با دستِ پُر و در کسوتِ یک مربیِ پیروز از میدان خارج شده است. بهرامی اگر همچون سالهای گذشته و برخلافِ ماههای اخیر، در خصوصِ گزینشِ ملی‌پوشان، قدری شفاف‌تر عمل کند، می‌تواند سالهای سال در قامتِ یک سرمربیِ مقتدر، بادانش و عدالت‌محور، در رأسِ کادرفنیِ تیمهای ملی قرار گیرد.
 
به یاد داریم که این مربیِ شیرازی، چند سال قبل و در زمانِ ریاستِ علیرضا سمندر بر فدراسیون کاراته، مسئولیتِ هدایتِ تیمهای ملی پایه را بر عهده داشت و در آن زمان، در فرایندی کاملاً منطقی و حساب‌شده، ملی‌پوشان را از دلِ انتخابی‌های پُرشمار گزینش کرد. او روشِ جالبی را برای انتخاب و تثبیتِ ملی‌پوشان به کار بُرد که پیش‌تر سابقه نداشت و البته اساسِ این روش (انتخابی‌های پُرتعداد) بر پایه‌ی به حداقل رساندنِ فاکتورهایی همچون شانس و نیز نزدیک شدن به عدالتِ مطلق، بنا شده بود. بهرامی در آن مقطع اعلام کرد که اردونشینان در فواصلِ زمانیِ معین، 9 بار با یکدیگر رقابت خواهند کرد و سرانجام هر بازیکنی که تعدادِ پیروزی‌هایش بیشتر باشد، صاحبِ پیراهنِ تیم ملی خواهد شد. ابتکاری جالب و منطبق بر اصلِ اساسیِ عدالت‌محوری.
 
این مربیِ موفق و پرافتخار البته در ماههای اخیر، قدری از اصولِ پیشین فاصله گرفته و حالا گزینش‌هایش به اندازه‌ی سالهای قبل، شفاف و قابلِ دفاع نیست. بهرامی اگر همچون گذشته به اصولِ اساسیِ عدالت و شفافیت پایبند باشد، از هم‌اکنون می‌توانیم به موفقیت‌های او و یارانش در تیمهای ملی، امیدوار باشیم.
 
نویسنده: محمد قدیمی/ مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی ستارگان کاراته 


 
   1396/11/6 13:09

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار