ملاقات ناظریان و آشوری تعبیرِ سیاسی ندارد؛
مردانی: پیشرفت کاراته با حضور فرجی کاملا مشهود است

ملاقاتِ ناظریان و آشوری تعبیرِ سیاسی ندارد؛

مردانی: پیشرفت کاراته با حضور فرجی کاملا مشهود است
 
دبیر پیشین فدراسیون کاراته حضورِ یکساله‌ی محمدصادق فرجی را در رأسِ این فدراسیون، مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ماههای گذشته و با مدیریتِ هوشمندانه‌ی مسئولان، اتفاقاتِ خوبی برای کاراته‌ی کشور رقم خورده و نتایج قابلِ قبولی در میادینِ بین‌المللی بدست آمده است.
 
محمدعلی مردانی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، با بیانِ مطلبِ فوق، افزود: در یکسالِ گذشته ملی‌پوشانِ کاراته‌ی کشورمان به رقابتهای پرشماری اعزام شده‌اند که برایندِ عملکردشان، مثبت و قابلِ قبول ارزیابی میشود. به نظرم پیشرفتِ کاراته‌ی کشور در تمامیِ ابعاد و نیز روندِ رو به رشدِ تیمهای ملی، با حضور محمدصادق فرجی در رأس فدراسیون کاراته کاملا مشهود است. امیدوارم این روند در آینده و با برطرف‌سازیِ برخی نقاطِ ضعف، همچنان ادامه داشته باشد تا کاراته‌ی ایران با قدرت و اقتداری درخور، پا به میدانِ المپیک بگذارد.
 
رییس اسبقِ کمیته‌ی داوران فدراسیون کاراته با اشاره به مدالهای کسب شده توسطِ نمایندگان کاراته‌ی کشورمان در پیکارهای لیگ جهانی فرانسه، اظهار داشت: کسبِ 2 مدالِ طلا و 5 برنز از آوردگاهِ بزرگِ پاریس و ایستادن بر سکویِ سومیِ این رقابتها، اتفاقی شیرین و قابلِ تحسین است که امیدهای جامعه‌ی کاراته را برای درخششِ ملی‌پوشان در مسابقاتِ جهانی و بازیهای آسیایی، پررنگ‌تر از قبل می‌سازد. البته در بخشِ بانوان ضعف‌هایی مشاهده شد که امیدوارم هر چه زودتر با درایتِ اعضای کادرفنی و مسئولان فدراسیون برطرف شود تا این بخش از کاراته‌ی کشور نیز در میادین بین‌المللی همپایِ آقایان برای ایرانِ اسلامی افتخارآفرین باشد.
 
در رقابتهای کاراته‌وانِ پاریس علیرغمِ درخششِ سنگین‌وزن‌های کاراته‌ی کشورمان، سبک‌وزن‌ها آنگونه که انتظار میرفت، پرقدرت ظاهر نشدند. برخی‌ها معتقدند این موضوع به سیستمِ طراحیِ تمرینات در اردوهای تیم ملی بازمی‌گردد. آنها می‌گویند در حالِ حاضر تمریناتِ تیم ملی، صرفا با شرایط و ویژگی‌های سنگین‌وزنها تطابق دارد و حال آنکه سیستمِ جاری، پاسخگوی نیازهای سبک‌وزن‌ها نیست. محمدعلی مردانی در واکنش به نظراتِ این گروه از کارشناسان، عنوان کرد: با این موضوع کاملا موافقم که تمریناتِ سبک‌وزن‌ها و سنگین‌وزن‌ها در مواردی می‌بایست جدا از هم و بصورتِ اختصاصی انجام شود. اجرای تمریناتِ کاملا یکسان برای تمامی ملی‌پوشان و در همه‌ی اوزان، چندان منطقی نیست.
 
این کارشناس کاراته ادامه داد: با توجه به تفاوت‌های موجود میانِ نحوه‌ی مبارزه‌ی سبک‌وزنها و سنگین‌وزنها، تمریناتِ این دو گروه نیز باید در برخی موارد، به شکلِ اختصاصی و متناسب با شرایطِ آنها پیگیری شود. این موضوع البته در بخشِ بدنسازی نیز به شکلی پررنگ‌تر صادق است و هر گروه از ملی‌پوشان می‌بایست تمریناتِ بدنسازیِ متناسب با وضعیتِ جسمانیِ خود را دنبال کنند تا در رقابتهای بین‌المللی، موفق به ارائه‌ی بهترین عملکرد و کسبِ درخشان‌ترین نتایج شوند.
 
قاضی‌القضاتِ پیشینِ کاراته‌ی کشور اشاره‌ای هم به نحوه‌ی قضاوتِ داوران در رقابتهای سوپرلیگ داشت: پس از اشتباهاتِ محرزِ برخی داورها در پیکارهای سوپرلیگ و تضییعِ حقوقِ بعضی قهرمانان، بر این نکته تاکید کردم که قضاوت‌های بد و پراشتباه علیهِ ملی‌پوشانی همچون مهدیزاده، عسگری، آسیابری و... می‌تواند روحیه‌ی آنها را تضعیف کرده و عملکردشان را در میادینِ بین‌المللی، دچارِ اشکال و نقصان سازد. متاسفانه این پیش‌بینی دستِ‌کم در خصوصِ مهدیزاده به وقوع پیوست و این قهرمانِ بزرگ نتوانست در فرانسه صاحبِ مدال شود. کاراته‌ی ایران این پتانسیل را داشت که در تاتامی‌های پاریس، حداقل سه مدالِ طلا کسب کند اما یکی از این سه مدال را پیش‌تر و در داخلِ کشورمان، به خاطرِ قضاوتهای بد از دست دادیم!
 
این داورِ جهانی افزود: به هر حال نتایجِ کسب‌شده در تاتامی‌های پاریس، مجموعاً خوب و ارزشمند بود. این نتایج با زحماتِ مسئولین فدراسیون و اعضای کادرفنی و نیز حمایت‌های همه‌جانبه‌ی اهالی کاراته کشور بدست آمد و نشان داد که تلفیقِ برنامه‌ریزیِ خوب و همدلی میانِ اهالیِ کاراته، تا چه حد می‌تواند اثرگذار باشد.

 
ملاقاتِ ناظریان و آشوری تعبیرِ سیاسی ندارد!
 
در حاشیه‌ی پیکارهای کاراته‌ی قهرمانی کشور در اصفهان، اتفاقی بسیار جالب و تأمل‌برانگیز رخ داد! محسن آشوری دبیر کهنه‌کارِ فدراسیون کاراته با حبیب‌الله ناظریان ریاستِ اسبقِ این فدراسیون دیدار و گفتگو کرد. این ملاقات در حالی رخ داد که پیش‌تر گفته میشد پس از انتخاباتِ اخیرِ فدراسیون کاراته و حمایتِ محسن آشوری از محمدصادق فرجی، کدورتهایی میانِ این دو چهره‌ی برجسته و تاثیرگذارِ کاراته کشور (ناظریان و آشوری) ایجاد شده است. ناظریان جدی‌ترین رقیبِ فرجی در انتخاباتِ مذکور به شمار میرفت و شاید انتظار داشت که دبیر و همراهِ دیرینه‌اش (محسن آشوری) در این انتخابات از وی حمایت کند، اتفاقی که هیچگاه به وقوع نپیوست.
 
محسن آشوری از تاثیرگذارترین چهره‌های کاراته‌ی کشور به ویژه در انتخابات به شمار میرود که می‌تواند با سود بُردن از محبوبیتِ خود در میانِ رأی‌دهندگان، سرنوشتِ انتخابات را به کلی دگرگون سازد. جمعِ کثیری از اهالیِ کاراته معتقدند اگر در انتخاباتِ اخیر، حمایتِ آشوری از فرجی شکل نگرفته بود، اکنون حبیب‌الله ناظریان بر مسندِ ریاستِ فدراسیون کاراته تکیه زده بود. قدرتِ انکارناپذیرِ آشوری در جلبِ حمایتِ رأی‌دهندگان، طی سالهای گذشته همواره از وی چهره‌ای برجسته و اقتدارآفرین ساخته است که می‌تواند موازنه‌ی قدرت را به نفعِ گزینه‌ی موردِ نظرِ خود، بر هم زند. ملاقاتِ محسن آشوری با حبیب‌الله ناظریان از این نظر بسیار پراهمیت است که اگر اتحادی میانِ این دو شکل گرفته باشد، معادلاتِ قدرت در انتخاباتِ بعدیِ فدراسیون کاراته، تماماً منتهی به یک پاسخ خواهند شد و آن ریاستِ دوباره‌ی ناظریان بر فدراسیون کاراته است.
 
در حالِ حاضر از برایندِ افکار و نظراتِ کارشناسان چنین برمی‌آید که محمدصادق فرجی رییس فعلی فدراسیون کاراته، حبیب‌الله ناظریان و علیرضا سمندر رؤسای پیشین این فدراسیون از جدی‌ترین و محتمل‌ترین گزینه‌ها برای جلوس بر کرسیِ ریاست فدراسیون کاراته در انتخاباتِ آینده هستند. بنابراین نزدیک شدنِ آشوری به یکی از این سه چهره (و یا برعکس، نزدیک شدنِ یکی از این سه چهره به آشوری!) می‌تواند به معنای دور شدنِ دو چهره‌ی دیگر از کرسیِ ریاست باشد.
 
این مقدمه‌ی طولانی را بیان کردیم تا محمدعلی مردانی دبیر پیشینِ فدراسیون کاراته را به یک گفتگوی چالش برانگیز وارد سازیم. اما این پیشکسوتِ کاراته که در گذشته و به دفعات، کرسی‌های فنی و مدیریتی را تجربه کرده، بسیار سیاستمدارانه، چالشِ اخیر را دور زد!
 
عضوِ پیشین شورای داوری کنفدراسیون کاراته‌ی آسیا در این خصوص گفت: ناظریان و آشوری هر دو از چهره‌های شاخص و تاثیرگذار کاراته‌ی کشور به شمار میروند که در مقاطعِ زمانیِ مختلف، خدماتِ ارزشمندی را به اهالیِ این ورزش ارائه کرده‌اند. به نظرم ماجرای ملاقاتِ این دو چهره با یکدیگر در حاشیه‌ی رقابتهای کشوری اصفهان، آنگونه که شما تفسیر می‌کنید، پیچیده و اسرارآمیز نیست! ملاقاتِ ناظریان و آشوری تعبیرِ سیاسی ندارد. آقای ناظریان به تازگی به عنوانِ معاونِ ورزشی تفریحی شهرداری اصفهان برگزیده شده است و آقای آشوری هم صرفا جهتِ گفتنِ تبریک به مناسبتِ مسئولیتِ جدید، نزدِ او رفت. این موضوع را باید به فالِ نیک بگیریم چرا که آقای ناظریان قبلا اعلام کرده بود حاضر به قبولِ مسئولیتِ اجرایی در فدراسیونِ فعلی نیست اما اکنون، همدل شدنِ او و مدیرانِ فدراسیون، می‌تواند نویدبخشِ همکاریِ ناظریان با فدراسیونِ محمدصادق فرجی باشد که اگر اینچنین شود، جامعه‌ی کاراته نیز از این همکاری منتفع خواهد شد.
 
نویسنده: محمد قدیمی


 
   1396/11/10 17:15

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار