یک تیم و یک دنیا ابهام!
فلسفه‌ی تشکیل تیم ملی نونهالان چیست؟

یک تیم و یک دنیا ابهام!

فلسفه‌ی تشکیلِ تیم ملی نونهالان چیست؟


مدتی است فدراسیون کاراته در ابتکاری نه چندان جالب، نامِ پایگاه قهرمانی را به تیم ملی نونهالان تغییر داده است. این در حالیست که هیچ مسابقه‌ی رسمی در سطحِ آسیا و جهان، برای بازیکنانِ این رده‌ی سنی برگزار نمیشود و بنابراین تشکیلِ تیمی با نامِ ملی در این رده که نه مسابقاتِ آسیایی دارد و نه جهانی، قدری غیرمنطقی و سئوال برانگیز است!


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته؛ پیش‌تر و در زمانِ ریاستِ علیرضا سمندر، این تیم تحتِ عنوانِ پایگاه قهرمانی فعالیت می‌کرد و وظیفه‌اش این بود که نونهالانی را که هنوز مجوز حضور در مسابقاتِ رسمی را دریافت نکرده‌اند، هر از چندگاهی دورِ هم جمع کرده و تمرینِ مشترکی را با آنها برگزار کند. البته همان زمان هم انتقاداتی به نحوه‌ی تشکیل و عملکردِ این تیم وارد بود لیکن تیمِ نونهالان دستِ‌کم در عنوان، بلااشکال می‌نمود.حالا همان تیم، با نامِ دهان پُر کنِ "تیم ملی نونهالان" تشکیل میشود بدونِ اینکه فدراسیون‌های جهانی و آسیایی، آن را به رسمیت شناخته و برایش مسابقه برگزار کنند! ضمنِ اینکه اوزانِ اعلام‌شده از سوی فدراسیون کاراته کشورمان نیز برای تشکیل و فعالیتِ این تیم، از هیچ الگوی استاندارد و قابلِ قبولی تبعیت نمی‌کند. اوزانِ منهای 42، منهای 47، منهای 52، منهای 63، منهای 70 و مثبتِ 70 کیلوگرم وزن‌هایی هستند که از سوی فدراسیون کاراته برای برگزاریِ مسابقاتِ انتخابیِ این تیم (رقابتهای قهرمانی کشور) تعیین شده است.

به فاصله‌ی کیلومتری میانِ دو وزنِ متوالیِ منهای 52 و منهای 63 کیلوگرم دقت کنید تا به عمقِ نگاهِ کارشناسانه در تشکیلِ این تیم، پی ببرید! در رده‌ی سنیِ نونهالان و میانِ دو وزنِ متوالی، اختلافی را مشاهده می‌کنید که حتی در بزرگسالان هم سابقه ندارد!

و از همه مهمتر اینکه فدراسیون‌نشین‌ها باز هم در تشخیص و اعلامِ رده‌ی سنی نونهالان (همچون نوجوانان، جوانان و امید) دچارِ اشتباه شدند. برای حضور در تیمِ به اصطلاح ملی نونهالان (که البته در هیچ جایِ دنیا به رسمیت شناخته نمیشود!) بازه‌ی سنیِ 16/8/82 لغایت 15/8/84 در نظر گرفته شده و همانطور که می‌بینید، بخشی از این رده‌ی سنی، متعلق به همان تیمی است که هم‌اکنون با عنوانِ تیم ملی نوجوانان در تمامِ نقاطِ دنیا و از جمله در ایران، مشغول به فعالیت است!

حالا ما مانده‌ایم و تیمی که خودمان نامِ ملی بر آن نهاده‌ایم در حالی که از سویِ هیچیک از نهادهای بین‌المللی به رسمیت شناخته نمیشود و جالب‌تر اینکه خودمان هم در ماهیت، اوزان و رده‌ی سنیِ این تیم بلاتکلیفیم! هنوز نمی‌دانیم تیمِ به اصطلاح ملیِ نونهالان، دربرگیرنده‌ی بازیکنانِ رده‌ی سنی نوجوانان است یا کاراته‌کاهای کم‌سن‌تر از آنها... ضمنِ اینکه نمی‌دانیم پرشِ یازده کیلوییِ موجود در توالیِ اوزانِ این تیم را چگونه توجیه کنیم!

و نهایتاً این نوشتار را با طرحِ این پرسشِ بنیادین به پایان می‌بریم که "اساساً فدراسیونی که در حمایت از تیم‌های رسمی و اعزامِ ملی‌پوشان به مسابقاتِ معتبرِ بین‌المللی با مشکل روبروست، بر پایه‌ی کدامین منطق و استدلال، به تشکیلِ تیمهای غیررسمی مبادرت ورزیده و هزینه‌های آن را متقبل میشود؟! آیا اتخاذِ تصمیماتی از این دست، با فلسفه‌ی مدیریتِ هزینه‌ها در زمانِ محدودیتِ منابعِ مالی، همخوانی دارد؟"

شاید اگر محمدصادق فرجی تا چند سالِ آینده، همچنان رییس فدراسیون کاراته باقی بماند، رفته‌رفته شاهدِ تشکیلِ تیمهای ملیِ اطفال، نوزادان و شیرخوارگان هم باشیم! اما آیا بهتر نیست به جایِ تشکیلِ تیم ملی شیرخوارگان، تیمهای ملیِ نوجوانان تا بزرگسالان را (که از سوی نهادهای بین‌المللی هم به رسمیت شناخته میشوند) بیشتر و بهتر حمایت کنیم؟

نویسنده: محمد قدیمی 


    
   1397/1/23 14:28

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار