جلیل‌پور: توکیو 2020، ماندگارترین المپیک برای وزارت ورزش و فدراسیون کاراته می‌شود/ تک‌روی و عدم نگرش ملی به کاراته ضربه می‌زند/ برای پشتوانه‌سازی احتیاج به تیم دوم داریم

جلیل‌پور: توکیو 2020، ماندگارترین المپیک برای وزارت ورزش و فدراسیون کاراته می‌شود/ تک‌روی و عدم نگرش ملی به کاراته ضربه می‌زند/ برای پشتوانه‌سازی احتیاج به تیم دوم داریم
مربی کاراته بانوان گفت: ما می‌توانیم در پروسه زمانی مختلف برای تقویت کادر فنی از دیگر مربیان استفاده کنیم و تغییر کادر فنی به تنهایی راه‌گشا نیست.
 
 
به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" و به نقل از خبرگزاری برنا؛ راضیه جلیل‌پور، مربی باسابقه کاراته که حضور در کادر فنی تیم ملی را نیز تجربه کرده است، در گفتگو با خبرنگار برنا درخصوص وضعیت کاراته بانوان اظهار داشت: وضعیت المپیکی شدن کاراته تبدیل به یک سندروم شده و هر گروهی در این رشته می‌خواهد سهمی در المپیک داشته باشد و هرکس این فکر را می‌کند که نسبت به بقیه موفق‌تر است. همین اتفاق باعث می‌شود تزلزل پیش آید، در صورتی که کادر فنی ما باید برنامه بلندمدت برای تیم داشته باشد. تک‌روی و عدم نگرش ملی باعث می‌شود به تیم ملی ضربه بزنیم.
 
‎وی در ادامه افزود: هر ورزشکاری برای رسیدن به قهرمانی باید سه دوره را پشت سر بگذارد و کاراته به دلیل تعدد ترنمنت‌هایش دائم در فصل قبل مسابقه است و اگر یک ورزشکار در مسابقه‌ای نتیجه نگیرد اینطور نیست که کادر فنی ضعیف باشد و باید نگاه کنیم که این سه دوره به صورت مطلوب انجام شده است یا خیر. یکی از مشکلات ما این است که قبل از مسابقات برنامه‌ریزی مناسبی نداریم. ما می‌توانیم در پروسه زمانی مختلف برای تقویت کادر فنی از دیگر مربیان استفاده کنیم و تغییر کادر فنی به تنهایی راه‌گشا نیست. هر ورزشکار برای رسیدن به موفقیت به یک پکیج احتیاج دارد. کاراته‌کاهای ما به مربی بدنساز، روانشناس تغذیه و فیزوتراپ نیاز دارند و حتی همچون دیگر کشورها ورزشکاران حرفه‌ای علاوه بر مربیان تیم ملی باید مربی اختصاصی نیز داشته باشند.
 
‎جلیل‌پور در ادامه با اشاره به یکی از مشکلات کاراته‌کاهای حرفه‌ای در باشگاه‌ها خاطرنشان کرد: در اردوهای تیم ملی هر کاراته‌کا بهترین حریف تمرینی را در اختیار دارد و از این‌رو با افت مواجه نمی‌شود ولی در باشگاه‌ها چون سطح کاراته‌کاها باهم متفاوت است ملی‌پوش ما نمی‌تواند حریف تمرینی قدرتمندی داشته باشد.
 
‎وی همچنین درخصوص تغییرات کادر فنی در راس کادر فنی بانوان نیز گفت: بهتر است باتوجه به ضعف‌ها در این زمان کم تا المپیک 2020 اصلاحات و تقویت صورت پذیرد. بهتر بود برای تقویت این کادر برخی مربیان به‌صورت مقطعی اضافه شوند به‌هرحال در بخش بانوان تعداد معدودی مربیان شرایط کوچینگ جهانی را دارند.
 
‎مربی کاراته کشورمان در پاسخ به این سوال که کاراته برای المپیک توکیو چه میزان سهمیه می‌تواند بگیرد، پاسخ داد: ما می‌توانیم در بخش بانوان دو سهمیه و در بخش آقایان نیز چهار سهمیه داشته باشیم. با وجود پتانسیلی که بین ملی‌پوشان ما وجود دارد شاید این سهمیه نیز بیشتر شود. نکته حائز اهمیت در تیم ملی این است که بعضی از ملی‌پوشان ما بعد از المپیک توکیو از تیم ملی خواهند رفت و سن آنها بالا می‌رود و از همین الان باید یک تیم دوم تشکیل بدهیم که در صورت خداحافظی ملی‌پوشان تیم اول این نفرات بتوانند جایگزین شوند و با مشکل مواجه نشویم. در حال حاضر نفرات خوبی هم در بخش آقایان و هم در بخش بانوان حضور دارند که می‌توانند جایگزین‌های مناسبی برای کاراته کاهای با تجربه ما باشند.
 
‎جلیل‌پور همچنین درباره هجمه‌ای که علیه اشرف امینی، مدیر تیم‌های ملی بانوان، صورت گرفته، اظهار داشت: متاسفانه برخی رسانه‌ها و سایت‌ها در این خصوص بی‌انصافی کردند. امینی سوابق کاری خوبی دارد و در سال‌های گذشته در چند مقطع در کنار کاراته بوده و از این‌رو هم در این پست و هم در پست نایب رییسی می‌تواند مثمرثمر باشد.
 
‎وی در پاسخ به این سوال که آیا در این فصل نیز در سوپرلیگ کاراته بانوان حضور خواهد داشت یا خیر؟ گفت: متاسفانه موفقیت‌های اخیر من در سوپر لیگ برخی را ناراحت کرده و به دنبال تخریب من هستند. به لطف خدا امسال یک تیم در سوپرلیگ و یک تیم نیز در لیگ برتر خواهیم داشت. 100 کاراته‌کا را بررسی کردیم و از این بین بهترین‌ها را برای حضور موفق در لیگ انتخاب می‌کنیم. این بهترین فرصت برای کسانی است که تابحال دیده نشدند و از ظرفیت خوبی برخوردار هستند.
 
‎جلیل‌پور ادامه داد: باید حمایت رسانه‌ای از کاراته بانوان انجام شود که اسپانسرها نیز تمایل به سرمایه‌گذاری داشته باشند. در چند سال اخیر به لطف وزارت ورزش حمایت گسترده‌ای از ورزش بانوان صورت گرفته و باعث شد که بانوان ورزشکار در رشته‌های مختلف همپای آقایان در میادین بین‌المللی بدرخشند. این موضوع در رشته کاراته بیشتر نمود پیدا کرد و شاهد هستیم که بانوان ما افتخارات بیشماری را به دست آوردند و باعث سربلندی کشور شدند. المپیک 2020 ماندگارترین المپیک برای وزارت ورزش و فدراسیون کاراته خواهد بود و از این‌رو همه باید برای موفقیت کاراته‌کاها تلاش کنیم.
   1398/7/6 10:33

خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار