تصمیمات سختگیرانه‌ی فدراسیون کاراته، اسپانسرها را فراری می‌دهد؛

بخشی: حذف زمانی از سازمان لیگ، اشتباه بزرگ فدراسیون‌نشین‌ها بود


تصمیماتِ سختگیرانه‌ی فدراسیون کاراته، اسپانسرها را فراری می‌دهد؛

بخشی: حذفِ زمانی از سازمان لیگ، اشتباهِ بزرگِ فدراسیون‌نشین‌ها بود
 
سرمربیِ تیمِ قدرتمند و پرمهره‌ی وین‌تک، گفت: به وضعیتِ فعلیِ رقابتهای سوپرلیگ خوشبین نیستیم و به همین دلیل، از حضور در این پیکارها انصراف دادیم.
 
رقابتهای سوپرلیگ کاراته باشگاههای کشور، امسال و از همان هفته‌ی نخست، با حواشیِ تازه‌ای همراه بود. برخی تیمها از جمله تیمِ قدرتمند و پرمهره‌ی وین‌تک (متعلق به شهرِ اولین‌ها_تبریز) نتوانستند نامِ تعدادی از اعضای خود را در سامانه‌ی ویژه‌ی ثبت‌نام و در بازه‌ی زمانیِ تعیین‌شده، ثبت کنند. وقتی در هفته‌ی نخست و پیش از آغازِ پیکارهای سوپرلیگ، وین‌تکی‌ها با ارائه‌ی مدارکِ لازم، خواهانِ ثبت‌نامِ کاتاروهای خود در واپسین ساعاتِ باقیمانده تا آغازِ رقابتها شدند، فدراسیون‌نشین‌ها با این استدلال که زمانِ ثبت‌نام به پایان رسیده و سامانه‌ی مربوطه، بسته شده است، از پذیرشِ درخواستِ تبریزی‌ها سرباز زدند و تقاضایِ این تیم را بی‌پاسخ گذاشتند. اتفاقی که به نظر میرسد در مسابقات سوپرلیگ و در طولِ سالهای برگزاری، بی‌سابقه باشد. سرانجام نیز زورآزمایی‌های صورت‌گرفته میانِ مسئولانِ این تیم از یکسو و برگزارکنندگانِ رقابتهای سوپرلیگ از سوی دیگر، با پیروزیِ گروهِ دوم همراه و منجر به عدم پذیرشِ کاتاروهای تیم وین‌تک برای حضور در این رقابتها شد. حالا اگر چه فدراسیون کاراته به عنوانِ طرفِ پیروز و ظفرمندِ این منازعه، قاطعانه و فاتحانه بر سرِ مواضعِ خود ایستاده و حتی یک گام هم به عقب برنداشته است، لیکن به کاراته و بویژه به قهرمانانِ شاخص و نام‌آشنایِ آن، مجموعاً قریبِ 400 میلیون تومان خسارتِ مالی وارد شده است.
 
به این نامهای بزرگ و شناخته‌شده‌ی کاراته ایران، توجه کنید: علی اصغر آسیابری، مهدی قراری‌زاده، صالح اباذری، امیررضا میرزایی، ابراهیم حسن‌بیگی، رضا روشن و... اینها و تنی چند از قهرمانان جوان و جویایِ نامِ کاراته‌ی کشورمان، نفراتی هستند که قرار بود در قبالِ دریافتِ دستمزد از این تیمِ ثروتمندِ تبریزی، بر روی تاتامیِ سوپرلیگ حاضر شده، تنورِ رقابتها را داغ‌تر و در کنارِ آن، بخش‌هایی از هزینه‌های زندگیِ قهرمانیِ خود را تامین کنند. حالا اما شرکتِ وین‌تک، تصمیم گرفته این 400 میلیون تومان را به جایِ کاراته، در رشته‌ای دیگر سرمایه‌گذاری کند. شاید در رشته‌ای که بتواند با مدیرانش، بر سرِ چند ساعت تأخیر در ثبت‌نام، چانه بزند!
 
جلیل بخشی مربیِ اسبق تیم ملی کاراته که در سالهای پیش، چهره‌ای موفق و پرفروغ را در رقابتهای سوپرلیگ، از خود به نمایش گذاشته، امسال هم قرار بود در رأسِ کادرفنی تیم وین‌تک، مسئولیتِ هدایت و رهبریِ این تیمِ پرمهره و مدعیِ کسبِ عنوانِ قهرمانی را در سوپرلیگ کاراته باشگاههای کشور، در دست گیرد اما اینچنین نشد و در همان گامِ نخست، وین‌تک به شکلی ناباورانه از شرکت در این مسابقات انصراف داد!

بخشی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته، علتِ انصرافِ خود و هم‌تیمی‌هایش را از حضور در پیکارهای سوپرلیگ، اینگونه بیان داشت: به وضعیتِ فعلیِ رقابتهای سوپرلیگ خوشبین نیستیم و به همین دلیل، از حضور در این پیکارها انصراف دادیم. محمدعلی زمانی و ابوالفضل حسن‌بیگی، سالها مسئولیتِ برگزاریِ این رقابتها را بر عهده داشتند و آنرا به شکلی مطلوب، مدبّرانه و قانونمند مدیریت میکردند. محمدعلی زمانی در این رقابتها ذینفع نبود و هیچ تیمی را بر دیگری ترجیح نمیداد. او همواره تلاش میکرد مشکلاتِ جزئی و قابلِ اغماض را، به گونه‌ای حل و فصل کند که هیچ تیمی متضرر نشود. زمانی، شخصیتی بردبار و مدیریتی غالباً منعطف داشت و البته هر زمان هم که بنا به دلایلی، دستوری را قاطعانه و بدونِ انعطاف صادر میکرد، به خاطرِ کسوت و محبوبیتی که در میانِ اهالیِ کاراته داشت، همه‌ی ما خود را موظف و مکلف به اطاعتِ از او می‌دیدیم و در این مسیر، ذره‌ای تردید به خود راه نمی‌دادیم. به نظرم حذفِ زمانی از سازمانِ لیگ، بزرگترین اشتباهِ فدراسیون‌نشین‌ها بود که آثارِ آن، رفته‌رفته نمایان خواهد شد. اهالی کاراته به زودی، تفاوت‌های آشکار میانِ لیگ‌های برگزار شده توسطِ محمدعلی زمانی و سایرین را، خواهند دید و البته تا همین امروز هم، بسیاری از این تفاوت‌ها برای جامعه کاراته، نمایان شده است.
 
وی ادامه داد: حالا دیگر بر خلافِ گذشته، شرایط به گونه‌ای نیست که انگیزه‌ای برای حضور در پیکارهای سوپرلیگ داشته باشیم. ترجیح می‌دهیم وقتمان را در جایی صرف کنیم که مشکلاتمان را بشنوند و برای رفعِ آن، تلاش کنند. آخر چگونه ممکن است تیمی را که می‌خواهد با صرفِ هزینه‌ی 400 میلیون تومانی، سکویِ قهرمانی را نشانه برود، از امتیازاتِ کاتا محروم سازند؟! با این کار، عملا ما را از کورسِ قهرمانی خارج و تیم را متلاشی کردند. کدام اسپانسری حاضر میشود با چنین هزینه‌ی سنگینی در رقابتهای سوپرلیگ حاضر شود در حالی که میداند عنوانِ قهرمانی را از دست داده است؟! وین‌تک، تنها اسپانسرِ خصوصیِ حاضر در پیکارهای سوپرلیگ بود که می‌بایست از جانبِ فدراسیون‌نشین‌ها، تشویق و ترغیب به ادامه‌ی حضور در سالهای آتی میشد اما متاسفانه اینچنین نشد و شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد. معتقدم تصمیماتِ سختگیرانه و غیرِ ضروریِ فدراسیون کاراته، اسپانسرها را فراری می‌دهد و این البته نهایتاً به ضررِ کاراته‌ی کشور تمام خواهد شد.
 
بخشی در پاسخ به این پرسش که "چرا در زمانِ مقرر، برای ثبت‌نامِ کاتاروها در سامانه‌ی مربوطه اقدام نکردید؟" اظهار داشت: بنا به مسائلی که خود جایِ بحث دارد، رایزنی با کاتاروها، مدتی به طول انجامید و نهایتا، ساعاتی پیش از اتمامِ وقتِ مقرر، با آنها به توافق رسیدیم. همان زمان برای ثبت‌نامِ کاتاروها اقدام کردیم اما متاسفانه سامانه دچار نقصِ فنی شده بود و امکانِ ثبت‌نام وجود نداشت. بلافاصله با مسئولانِ ذیربط تماس گرفتم و مشکل را برایشان توضیح دادم. آنها ضمنِ تأییدِ مشکلِ فنیِ ایجاد شده در سامانه، از من خواستند به تلاشِ خود برای ثبتِ اسامی، ادامه دهم. من نیز در چند ساعتِ باقیمانده، چنین کردم اما متاسفانه اشکالِ فنی تا پایانِ وقتِ مقرر برطرف نشد و به همین دلیل، سرانجام موفق به ثبتِ اسامی نشدم. بنابراین، در هفته‌ی نخست و پیش از آغازِ رقابتها، اسامی و مدارکِ لازم را حضوراً تقدیمِ مسئولانِ مربوطه کردم اما ایشان از پذیرفتنِ آن، سر باز زده و عنوان کردند که زمانِ ثبت‌نام به پایان رسیده است!
 
سرمربیِ تیمِ وین‌تک، در ادامه گفت: مشکلِ پیش‌آمده برای تیمِ ما، بسیار جزئی و قابلِ حل بود. من انتظار داشتم مسئولانِ فدراسیون، با توجه به اشکالِ فنیِ ایجادشده در سامانه، عذرِ موجهِ ما را بپذیرند که متاسفانه اینچنین نشد و با تصمیمِ اشتباهِ فدراسیون‌نشین‌ها، اسپانسرِ این تیم، عطای کاراته را به لقایش بخشید و ترجیح داد در رشته‌ای دیگر، سرمایه‌گذاری کند.
 
بخشی با تاکید بر اینکه "قانون باید برای همه، یکسان و در شرایطِ برابر اجرا شود" افزود: وقتی در هفته‌ی نخست و پیش از آغازِ رقابتهای سوپرلیگ، از فدراسیون‌نشین‌ها خواستیم اسامیِ کاتاروهای تیمِ وین‌تک را در سامانه‌ی ثبت‌نام وارد سازند، گفتند مهلتِ ثبت‌نام به پایان رسیده و سامانه‌ی مربوطه، بسته شده است. اما چند روز قبل شنیدم اسامی اعضای کادرفنی تیم پاس، تغییر یافته و نفراتی در آن، جابجا شده‌اند. با توجه به اینکه مربیان و بازیکنانِ شاغل در رقابتهای سوپرلیگ، از طریقِ یک سامانه‌ی واحد ثبت‌نام میشوند، مایلم بدانم چرا این سامانه برای برخی تیمها، از هفته‌ها قبل بسته شده و برای برخی دیگر، همچنان باز است؟
 
وی با اشاره به این موضوع که در پیکارهای سوپرلیگِ سالِ گذشته، آذرپینارِ تبریز (با هدایت و رهبریِ او در کسوتِ سرمربی) تنها تیمِ بدونِ شکستِ رقابتها در بخشِ کومیته لقب گرفت، تصریح کرد: با این همه، نهایتاً عناوین برتر، میانِ دیگر تیمها تقسیم شد و تیمِ تبریز از حداقل‌ها هم بی‌بهره ماند.
 
مربی اسبقِ تیم ملی کاراته، در پایان گفت: سالِ گذشته شاهد بودیم تیمی که در دیدارِ پایانی شیکاک شد، به جایِ آنکه سر از کمیته‌ی انضباطی در آورَد، ناباورانه بر سکویِ نایب قهرمانی ایستاد که این موضوع، در تضادی آشکار با قوانینِ روشن و لازم‌الاجرایِ فدراسیون جهانی بود. این در حالیست که تیم تبریز، تنها به خاطرِ چند ساعت تأخیر در ثبت‌‌نام (که آن نیز به دلیلِ نقصِ فنیِ سامانه صورت گرفت) به بهانه‌ی احترام به قانون، از کورسِ قهرمانی کنار گذاشته میشود! در سوپرلیگی که مهمترین و روشن‌ترین قوانینِ فدراسیون جهانی، آشکارا در آن نقض میشود، چگونه می‌توان پذیرفت که تیمِ قدرتمندِ وین‌تک، به بهانه‌ی احترام به قانون و به خاطرِ مسئله‌ای کاملا بی‌اهمیت، از ثبت‌نامِ بازیکنانش محروم شود؟
 
نگارنده: محمد قدیمی 
   1398/9/23 17:01

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار