ماجرای تغییر جوایز مسابقات کاراته وان اصفهان چه بود؟


ماجرای تغییر جوایز مسابقات کاراته وان اصفهان چه بود؟

تغییر جوایز مسابقات کاراته وان استان اصفهان از جوایز نقدی به بن خرید کالا موجب اعتراض و گلایه شرکت‌کنندگان در این رقابت‌ها از هیئت کاراته استان شده است، اما ماجرای تغییر این جوایز چه بود؟


به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته"  و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هیئت کاراته استان سال گذشته اقدام به برگزاری مسابقات کاراته وان در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در 2 بخش آقایان و بانوان کرد که این مسابقات با استقبال خوب کاراته‌کاهای اصفهان و سایر شهرستان‌های استان روبه‌رو شد.

اصفهان همواره در رشته کاراته یکی از قطب‌های ایران بوده و تعداد زیاد علاقه‌مندان و فعالان این رشته در استان باعث می‌شود رقابت‌هایی از این دست شاهد حضور حداکثری ورزشکاران باشد.

آن‌طور که در اخبار سایت و کانال اطلاع‌رسانی هیئت کاراته استان اصفهان آمده، پس از برگزاری 3 مرحله مسابقات کاراته وان استان برترین‌های این رقابت‌ها معرفی شده‌اند. طبق بخشنامه اولیه این رقابت‌ها قرار بود به نفرات برتر پس از برگزاری 4 دور رقابت جوایز نقدی اهدا شود که به عنوان مثال به نفرات نخست رده‌های سنی بزرگسالان، امید، نوجوانان و جوانان و نونهالان به ترتیب 500، 400، 300 و 250 هزار تومان تعلق می‌گرفته است، اما هیئت کاراته استان اصفهان چند روز پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به جای جایزه نقدی به برترین‌ها بن خرید تخفیف‌دار اهدا می‌کند.  

در اطلاعیه هیئت کاراته استان اصفهان آمده است:

«نظر به اینکه در سه دوره مسابقات کاراته وان استان و هماهنگی بعمل آمده با اسپانسر مسابقات مبنی بر پرداخت جوایز نقدی و با توجه به اتمام مسابقات و مشخص شدن رنکینگ قهرمانان مقرر گردید طی همایشی توسط هیات کاراته از قهرمانان و مربیان و کلیه عزیزانی که در هرچه بهتر برگزار شدن مسابقات ما را یاری نمودند تجلیل به عمل آید که متأسفانه با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی سراسری در کشور و همچنین مشکلات و معضلات اقتصادی به وجود آمده اسپانسر مسابقات با در نظر گرفتن شرایط فوق و اجرای تعهد خود، جوایز را در قالب بن تخفیف خرید کالا به شرح ذیل اعلام نمودند.

نفر اول رنکینگ ‌با خرید دو میلیون تومان مبلغ چهارصد هزار تومان تخفیف

نفر دوم رنگینگ با خرید دو میلیون تومان مبلغ سیصد و پنجاه هزار تومان تخفیف

نفر سوم رنکینگ با خرید دو میلیون تومان مبلغ سیصد هزار تومان تخفیف

لازم به ذکر است از مربیان و داوران گرامی نیز در فرصتی مناسب تقدیر به عمل خواهد آمد.»

گلایه مدال‌آوران از هیئت کاراته

پس از انتشار این اطلاعیه برخی از کاراته‌کاهای استان در فضای مجازی آن را خلف وعده هیئت کاراته دانستند و به این موضوع اعتراض کردند. تعدادی از مربیان کاراته اصفهان نیز در تماس با خبرنگار تسنیم از این تصمیم گلایه کرده و عنوان کردند برخی از شاگردان آنها که از شهرستان‌ها یا مناطق کمتر برخوردار استان در این رقابت‌ها حضور یافته و موفق به کسب مقام‌های برتر شده بودند توان خرید 2 میلیون تومانی در ازای تخفیف چند صد هزار تومانی را ندارند و از این اتفاق ناراحت هستند.

سرپرست هیئت کاراته استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، درباره این اتفاق اظهار داشت: حق با مربیان و ورزشکاران است و از آنها عذرخواهی می‌کنم. مستقیماً با اسپانسر مسابقات صحبت نکرده بودم و به من گفته بودند اسپانسر ابتدا اعلام کرده جایزه نقدی می‌دهد اما بعد جوایز را به بن خرید تغییر داده است.

حبیب‌الله ناظریان افزود: روز سه‌شنبه با اسپانسر صحبت کردم و عنوان کرد که عوامل هیئت پیشنهاد اهدای جوایز نقدی داده‌ بودند که او قبول نکرده و گفته می‌توانم بن خرید بدهم. در واقع کوتاهی از ما بوده و باز هم از قهرمانان، خانواده‌های آنها و مربیان عذرخواهی می‌کنم.  

وی تعطیلی واحدهای تجاری ناشی از شیوع ویروس کرونا را در این اتفاق دخیل دانست و ادامه داد: فعلاً شرایط برای جذب اسپانسرهای دیگر مساعد نیست تا اینکه فعالیت‌ها از سر گرفته شود و اگر همچنان در هیئت کاراته حضور داشتم تلاش می‌کنم این موضوع را در آینده جبران کنم و اگر در هیئت حضور نداشتم نیز از مسئول بعدی می‌خواهم این اتفاق را جبران کند.

سرپرست هیئت کاراته استان اصفهان در عین حال تأکید دارد در بخشنامه آخر مسابقات به عنوان بخشنامه اصلی هیچ حرفی از جوایز نقدی به میان نیامده است، چون به زعم او وضعیت اقتصادی مناسب نبوده و منتظر بوده‌اند تا ببینند شرایط به چه شکل خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه اگر اسپانسر پیشنهاد اهدای جایزه نقدی را نپذیرفته چرا این موضوع در بخشنامه اولیه مسابقات ذکر شده بود، گفت: فکر می‌کردم ایشان این موضوع را قبول کرده و به من این‌طور عنوان شده بود. برخی جزئیات دیگر مانند دو وعده ناهار داوران نیز انجام نشده بود که اسپانسر عنوان کرد فراموش کرده و عذرخواهی کرد. با اسپانسرهای مختلف تعامل داریم بنابراین هر دو طرف باید به یکدیگر اعتماد کنند و ما نیز باید در انتخاب اسپانسر دقت بیشتری کنیم.

ناظریان تصریح کرد: این بن‌های خرید به ورزشکاران داده شده و اگر مایل بودند می‌توانند از آن استفاده کنند. باید این را در نظر گرفت که شرایط اقتصادی کشور خوب نیست و نمی‌توان از یک فرد انتظار داشت تخفیف بیشتری در نظر بگیرد. هر کاری لازم باشد از صمیم قلب برای کاراته‌کاهای اصفهان انجام می‌دهم اما شرایط اقتصادی نیز سخت است و باشگاه‌ها چند ماه تعطیل بوده و این بن تخفیف بهتر از هیچ است. امیدوارم باشگاه‌ها بازگشایی شود و وضعیت اقتصادی بهبود یابد تا بتوانیم دوباره مسابقات را با حضور اسپانسرها برگزار کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا مبلغ ورودی مسابقات برای پرداخت جوایز کفایت نمی‌کرد، گفت: خیر؛ در 3 دور مسابقات کاراته وان حدود 100 میلیون تومان درآمد داشتیم اما تنها نزدیک به 40 میلیون تومان صرف حق‌الزحمه داوران شد و مجموع مبلغ جوایز بیش از اینها می‌شد و ما نیز روی اسپانسر حساب کرده بودیم.

سرپرست هیئت کاراته استان اصفهان با تأکید بر شفافیت خود با اهالی کاراته استان بیان کرد: ورزشکاران، مربیان و داوران کاراته اصفهان می‌دانند که هر کاری برای پیشرفت آنها لازم باشد انجام می‌دهم، اما ممکن است در وضعیت اقتصادی فعلی از این دست اتفاقات بیفتد. کاراته اصفهان بستر بسیار مناسبی دارد که موجب اقبال اسپانسرها شده و امیدوارم این همکاری با برطرف شدن مشکلات اقتصادی ادامه یابد.

وی با بیان اینکه نباید با یک اتفاق منفی چشم بر تمام اتفاقات مثبت بست، خاطرنشان کرد: تا اواسط سال گذشته مجبور بودیم برای برگزاری مسابقات از هیئت تکواندو تاتامی کرایه کنیم اما برای برگزاری مسابقات کاراته وان 4 تخته تاتامی خریدیم که اداره‌کل ورزش و جوانان استان نیمی از مبلغ آن را پرداخت کرده و الان به دیگران کرایه می‌دهیم. به‌جای مدال‌هایی که در گذشته اهدا می‌شد و کیفیت نداشت، تنها برای مدال‌های دو مرحله از این رقابت‌ها حدود 25 میلیون تومان هزینه کردیم. همچنین مبلغ زیادی صرف تجهیز خانه کاراته شده و مسابقات کاراته وان را در سالنی باکیفیت و در سطح بالا برگزار کردیم. از ظرفیت بخش‌های گوناگون و حتی کاراته‌کاهای خَیر استفاده می‌کنم در حالی که یک ریال از هیئت کاراته نمی‌گیرم، همان‌طور که رئیس قبلی و همکارانش برای هیئت زحمت کشیدند.

ناظریان خرید ویدئوچک با مشارکت یکی از داوران کاراته، صرف حدود 38 میلیون تومان برای بهسازی سالن تختی که اداره‌کل ورزش و جوانان 12 میلیون آن را تقبل کرده و خرید 80 میلیون تومان تجهیزات برای هیئت کاراته استان اصفهان و بهسازی آن را از جمله اقدامات این هیئت دانست و گفت: ورزشکارانی که در مسابقات کاراته وان در رنکینگ برترین‌ها قرار گرفتند را در هر مسابقاتی که تحت عنوان کاراته وان استان اصفهان برگزار شود بدون دریافت ورودی شرکت خواهیم داد.

وی با اشاره به موفقیت‌های کاراته‌کاهای استان در کشور افزود: به‌جای اینکه اتفاق رخ‌داده را بزرگ یا کنترل کنیم باید دست به دست هم دهیم تا ورزشکاران استان را به تیم ملی برسانیم. تمام عمر خود را صرف کاراته کرده‌ام و اگر در هیئت هم نباشم به پیشرفت این رشته کمک خواهم کرد. کاراته‌کاهای اصفهان این پتانسیل را دارند که قهرمان آسیا و جهان شوند اما اگر به مسائل کوچک دامن بزنیم موجب ناامیدی در جامعه کاراته می‌شویم. پس برخی حرف‌ها منصفانه نیست چون این اتفاق حاصل سوء تفاهم بود.

سرپرست هیئت کاراته استان اصفهان با اشاره به کسب رتبه برتر کشور از سوی این هیئت در ارزیابی فدراسیون ادامه داد: مربیان، داوران، قهرمانان و خانواده آنها باعث کسب این رتبه شده‌اند. در واقع یک مجموعه هستیم و نباید حرف‌هایی زده شود که در این حرکت کندی پیش آید. پایه و اساس کاراته استان اصفهان مربیان و داوران خوب مرد و زن آن هستند. می‌توانید از داوران بپرسید که حق‌الزحمه آنها برخلاف گذشته، یکی دو روز پس از مسابقات به حساب آنها واریز شد و از مبلغی که فدراسیون تعیین کرده بود نیز بالاتر پرداخت کردیم. همچنین چندین کلاس داوری برگزار کردیم که تمام اینها هزینه‌بر است. به عنوان اولین هیئت کشور نیز کلاس مربیگری آنلاین برگزار کردیم.

وی خاطرنشان کرد: باز هم می‌گویم که در برگزاری مسابقات کاراته وان، نیت هیئت و اسپانسر خیر بوده و خود من نیز ناراحت هستم و شاید کوتاهی از من بود که شخصاً با اسپانسر صحبت نکرده بودم، اما این اتفاق را جبران خواهیم کرد.

انتهای پیام/ 
   1399/3/10 01:24

ویژه‌ها
پیشنهاد سردبیر
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار