تحلیل اظهارات اخیر مدیر تیمهای ملی/ آرین‌خو پاسخگو باشد!
تحلیل اظهارات اخیر مدیر تیمهای ملی؛

آرین‌خو پاسخگو باشد!بالاخره پس از مدتها انتظار، محمد آرین‌خو مدیرفنی تیمهای ملی کاراته در گفتگو با رسانه‌های خبری به شکلی کاملاً مبهم و غیرشفاف، پاسخ منتقدین را داد اما پاسخی که نه تنها ابهام‌های موجود را برطرف نکرد، که اتفاقاً باعث شد پرسش‌های فراوان دیگری نیز در اذهان اهالی کاراته نقش بندد!

به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" روز گذشته محمد آرین‌خو در گفتگو با رسانه‌های خبری، سه اصلِ صداقت، اخلاق‌مداری و عدالت را جزو اصولی برشمرد که همواره نصب‌العین خود قرار داده و تمامی امور مربوط به تیمهای ملی کاراته را بر پایه‌ی این سه اصل اداره می‌کند. او گفت "از ابتدای فعالیتم در تیمهای ملی کاراته تا کنون، همواره به سه اصل صداقت، اخلاق‌مداری و عدالت پایبند بوده‌ام و در آینده نیز چنین خواهد بود"

آرین‌خو همچنین عنوان کرد تمامی تصمیماتی که تا کنون پیرامون اداره‌ی تیمهای ملی اتخاذ نموده، بر پایه‌ی سه اصل فوق استوار بوده و تاکید کرد که در آینده نیز هرگز از این سه اصل عدول نخواهد کرد.

 اما با بررسی هر یک از اصول فوق، پرسش‌هایی مطرح میشود که پاسخ آنرا تنها و تنها باید از زبان آرین‌خو شنید. مدیری که اعلام کرده از این پس با هیچ رسانه و نهادی جز روابط عمومی فدراسیون کاراته گفتگو نخواهد کرد و اکنون ما و دیگر اهالی کاراته کشور بی‌صبرانه منتظر پاسخ‌های آرین‌خو به پرسش‌هایی هستیم که در ادامه مطرح خواهد شد.


عدالت
مطابق آنچه از سوی محمد آرین‌خو عنوان شده است، یکی از اصول لایتغیر او در اداره‌ی تیمهای ملی، اصل عدالت‌محوری است. اکنون آرین‌خو توضیح دهد این چگونه عدالتی است که به او فرمان می‌دهد یک مربی تهرانی را که شاگردانش در رقابتهای قهرمانی کشور در بخش دختران، موفق به أخذ 6 مدال طلا شده‌اند، در ترکیب اعضای کادرفنی بانوان راه ندهد و مربی دیگری را که هیج کارنامه‌ای در تیمهای ملی و امر قهرمان‌پروری ندارد، به عضویتِ کادرفنی تیم ملی بانوان درآورَد؟! البته گفته میشود مربی دوم که بدون هیچ کارنامه‌ای در امر قهرمانی و یا قهرمان‌پروری به عضویتِ کادرفنی تیم ملی بانوان درآمده است، بصورتِ کاملاً تصادفی در عضویتِ سبک کان ذن ریو قرار دارد و همانطور که می‌دانیم، کان ذن ریو سبکی است که ریاستِ آنرا در حال  حاضر "محمد آرین‌خو" برعهده دارد!

اگر قرار باشد عدالت را به عنوان یک اصل بپذیریم و آنرا مبنای گزینش مربیان قرار دهیم، باید به این مهم توجه داشته باشیم که مثلا "حسن روحانی" سال گذشته و در کسوتِ مربی تیمهای ملی پایه، موفقیتی عظیم را در رقابتهای آسیایی مالزی تجربه کرد و اکنون بیش از سایر گزینه‌های مطرح‌شده جهتِ هدایتِ تیمهای ملی پایه، با بازیکنان این رده‌ی سنی و چهره‌های برتر کاراته کشور در دو بخش جوانان و نوجوانان آشنایی دارد. اما آیا تاکنون کوچکترین توجهی به موارد فوق داشته‌ایم؟ براستی امتیازات، محاسن و معایب گزینه‌های تصدی پست سرمربیگری تیمهای ملی پایه را بر اساس چه معیارهایی می‌سنجیم و چگونه افراد را گزینش می‌کنیم؟

یادآوری چند نکته به مشاور رییس فدراسیون جهتِ پیگیری

از آنجایی که محمد آرین‌خو، مشاور رییس فدراسیون کاراته است و می‌بایست فدراسیون را از مشورت‌های اصولی و کارشناسانه‌ی خود بهره‌مند سازد و با توجه به اینکه آرین‌خو عدالت را سرلوحه‌ی تمامی اقداماتِ خود قرار داده، ستارگان کاراته از او می‌خواهد به مواردِ ذیل که به وضوح ناقض عدالت است، رسیدگی کند و با همان روحیه‌ی عدالتخواهانه‌ی خود، از فدراسیون بخواهد که در برابر اقداماتِ غیرعادلانه و بلکه ظالمانه‌ی برخی سبکها بایستد!  

1- حال که صحبت از عدالت شد، بد نیست به این مطلب هم اشاره کنیم که عدالت حکم می‌کند اگر فردی سبکی را در کاراته بنیان نهاد و سپس بنا به دلایلی از کشور خارج شد و تشکیلاتِ سبکش را به ما سپرد، او را از درآمدهای سبکی که متعلق به خودِ اوست، منتفع سازیم و آنچه را که حقِ اوست، از او دریغ نورزیم! اما متاسفانه رؤسای برخی سبکها در گذشته مرتکب چنین عمل ناشایستی شده‌اند و صاحبِ اصلی و بنیانگذار سبک را از درآمدهای آن سبک و حقوق مسلم خود، محروم ساخته‌اند و اکنون به نظر میرسد مشاور رییس فدراسیون با همان روحیه‌ی عدالتخواهانه‌أش می‌بایست به این مسئله ورود کرده و از رییس فدراسیون بخواهد که در مقابل سوءِ استفاده‌ی برخی افراد بایستد. احتمالا ستارگان کاراته این موضوع را در آینده به شکلی مبسوط شرح خواهد داد.

2- عدالت حکم می‌کند که درجات و دان‌ها را مطابق قوانینِ مدون، به هنرجویانِ کاراته اعطا کنیم و از بذل و بخشش‌های کریمانه‌ی دان‌ها میان دوستانِ نزدیکِ خود بپرهیزیم چرا که این کار (بذل و بخشش دان‌ها) موجب تضییع حقوق افرادی میشود که سالها برای اخذ دان، زحمت کشیده‌اند. اما متاسفانه در برخی از سبکها دیده میشود که ریاستِ سبک، به برخی از کمربند قهوه‌ای‌ها، به یکباره 5 دان اعطا می‌کند به گونه‌ای که تاریخ صدور احکامِ مربوط به هر 5 دان، متعلق به یک سال است! بدین‌ترتیب نه تنها حقوق سایر هنرجویان کاراته که با مشقتِ فراوان و با پشتِ سر نهادن آزمون‌های سخت، موفق به اخذ درجاتِ کاراته شده‌اند، پایمال میشود که حتی اعتبار و آبروی کاراته هم زیر سئوال میرود! به نظر میرسد وقتِ آن فرا رسیده که آرین‌خو با همان روحیه‌ی عدالتخواهانه، در برابر بی‌عدالتی‌های برخی رؤسای سبکها بایستد و اجازه ندهد با اعطای دان‌های کیلویی، هم عدالت را نقض کنند و هم آبرو و اعتبار کاراته را نابود سازند!


صداقت
آرین‌خو پیش‌تر و در گفتگو با رسانه‌های خبری، وعده داده بود که پس از معرفی اعضای کادرفنی، پاسخگوی اهالی کاراته کشور در خصوص دلایل گزینش مربیان تیمهای ملی باشد. صداقت حکم می‌کند که آرین‌خو به آنچه پیش‌تر وعده داده بود، جامه‌ی عمل بپوشاند و با ارائه‌ی کارنامه‌ی فنی و پیشینه‌ی اخلاقی یکایک مربیانِ گزینش‌شده، در مقام دفاع از مربیانِ منتخب و نیز شفاف‌سازی پیرامون دلایل گزینش اعضای کادرفنی برآید. اتفاقی که هرگز رخ نداد و جامعه‌ی کاراته همچنان در انتظار توضیحاتِ آرین‌خوست. ضمن اینکه مدیرفنی تیمهای ملی هنوز هم هیچ توضیحی در خصوص استعفای زودهنگام و ابهام‌برانگیز سرمربی تیمهای ملی پایه ارائه نداده است و این در حالیست که صداقت حکم می‌کند آرین‌خو پیرامون چنین رخداد مهمی، با جامعه‌ی کاراته کشور صادقانه سخن بگوید و اگر نیاز به عذرخواهی بود، عذرخواهی کند. آیا دایره‌ی استعفاها تنها باید به لایه‌های بیرونی ختم شود و لایه‌های درونی را در برنگیرد؟!

مدیرتیمهای ملی کاراته همچنین در مصاحبه‌ی اخیر خود مدعی شد که روزانه حداقل سه ساعت با مربیان تیمهای ملی جلسه دارد. این مطلب بدان معناست که او در هفته حداقل 21 ساعت و در هر بازه‌ی زمانیِ دوهفته‌ای، حداقل 42 ساعت را در جلساتِ مربوط به تیمهای ملی سپری می‌کند. حال این سئوال مطرح میشود که مدیری که در هر دوهفته، حداقل 42 ساعت از وقتِ خود را صرفِ حضور در جلساتِ مربوط به تیمهای ملی می‌کند، پس چرا حاضر نیست هر دو هفته یک‌بار، یکساعت از وقتِ خود را صرفِ حضور در رقابتهای سوپرلیگ سازد تا مجموع ساعاتِ فعالیتش پیرامون تیمهای ملی، از 42 ساعت به 43 ساعت در هر دوهفته افزایش یابد؟! آیا افزودنِ تنها یکساعت به ساعاتِ کاریِ مدیرفنی تیمهای ملی، تا این حد دشوار و غیرممکن است؟! به نظر میرسد این موضوعی است که آرین‌خو می‌بایست با پایبندی به همان اصل صداقت، پاسخگوی آن باشد.  
                 

اخلاق‌مداری
اخلاق‌مداری، اصلی است که به اعترافِ همگان، در مجموعه‌ی تحتِ هدایتِ آرین‌خو به نحو أحسن و به بهترین شکلِ ممکن رعایت شد. این موضوع را پس از معرفی اعضای کادرفنی و بویژه از طریق پیامهای ارسالی از سوی جامعه‌ی کاراته کشور برای گروه خبری ستارگان کاراته، به خوبی می‌توان دریافت. پیامهایی که اگر آرین‌خو موافق باشد، ستارگان کاراته حاضر است برخی از آنها را برای او ارسال نماید تا مدیرفنی تیمهای ملی کاراته نیز در جریان استقبال عمومی جامعه‌ی کاراته کشور از برخی گزینه‌های معرفی‌شده توسط آرین‌خو، قرار گیرد. اما سئوالی که مطرح میشود اینکه چرا گزینه‌ای همچون "شهرام هروی" که دوست و دشمن، همه و همه به صلاحیت و شایستگی‌های اخلاقی او اعتراف دارند، در میان گزینه‌های معرفی‌شده از سوی آرین‌خو قرار ندارد اما...

آرین‌خو در بخشی از سخنانش به این مطلب اشاره می‌کند که برای تمامی نفراتی که از سوی فدراسیون کاراته به عنوان اعضای کمیته فنی معرفی شده‌اند، احترام قائل است، اما از سویی در گفتگوی پیشین خود با رسانه‌های خبری اعلام میدارد که این کمیته فنی را قبول ندارد و به همین دلیل از حضور در جلساتِ آن خودداری می‌کند! آیا این یک تناقض نیست؟!

آرین‌خو معتقد است کثرتِ نفراتِ حاضر در کمیته‌ی فنی و نیز ماموریت‌هایی که برای آنها تعریف‌شده است، این کمیته را به یک شورای سیاست‌گذاری مبدل ساخته و این یعنی کمیته‌ی مذکور، از آنچه که باید باشد، فاصله گرفته است. اینکه ماموریت‌های تعریف‌شده برای کمیته فنی، بعضاً خارج از دامنه‌ی وظایف و اختیاراتِ کمیته فنی است، امری است که برخی از اعضای همین کمیته نیز به آن معترفند اما آنچه جالب است، راه کاری است که آرین‌خو برای حل این مشکل ارائه می‌دهد. وی برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کند که فدراسیون تعدادِ اعضای کمیته‌ی فنی را به 7 نفر کاهش دهد تا این 7 نفر قادر باشند خطِ مشی فنی کاراته کشور را در سطح کلان، ترسیم کرده و به ریاست فدراسیون ارائه دهند. آرین‌خو اما به این نکته اشاره نمی‌کند که به چه دلیل اعضای فعلی کمیته فنی، قادر به ترسیم همان خطِ مشی موردِ بحث نیستند و برای تعیین این خط مشی، الزاماً می‌بایست تعداد اعضای کمیته فنی به 7 نفر کاهش یابد! شاید علتش این باشد که آن 7 نفر، هماهنگی بیشتری با آرین‌خو دارند و سایرین از این هماهنگی برخوردار نیستند!

مدیرفنی تیمهای ملی همچنین بدون اشاره‌ی دقیق به مواردِ موردِ نظر، عنوان میدارد که کمیته فنی کنونی، موازی با رییس فدراسیون حرکت می‌کند و این احتمال وجود دارد که در آینده، تداخلی در وظایف و عملکردِ آنها بوجود آید. اما آرین‌خو باز هم به این نکته اشاره نمی‌کند که کاهش تعداد اعضای کمیته فنی، چگونه از این تداخل جلوگیری خواهد کرد و چه تضمینی وجود دارد که کمیته‌ی مورد نظر آرین‌خو، معایب کمیته‌ی فعلی را نداشته باشد؟ از برآیند آنچه در سطور فوق عنوان شد، چنین برمی‌آید که آرین‌خو باید اولاً مصادیق تداخل وظایف و اختیاراتِ کمیته فنی و رییس فدراسیون را به شکلی کاملاً روشن توضیح دهد، ثانیاً او باید دلایل خود را در اثباتِ  کارآمد بودنِ طرحش ارائه دهد و عنوان کند که چگونه کاهش تعداد اعضای کمیته‌ی فنی، موجب جلوگیری از تداخل وظایف و اختیاراتِ رییس فدراسیون و کمیته فنی خواهد شد؟ او همچنین باید توضیح دهد که به چه دلیل در طرح پیشنهادی او، تعداد اعضای کمیته فنی، دقیقا 7 نفر در نظر گرفته شده است؟! چرا این تعداد نباید مثلا 8 یا 6 نفر باشد؟!

و در پایان اینکه ستارگان کاراته به مسئولین فدراسیون و نیز مدیرفنی تیمهای ملی توصیه می‌کند  که در ترکیب کمیته‌ی فنی، حتماً از کمربند قهوه‌ای‌هایی که یک شبه موفق به اخذ درجه‌ی دان 5 شده‌اند، استفاده کنند چرا که پرواضح است این افراد از استعداد خارق‌العاده‌ای برخوردارند که توانسته‌اند در یکسال و به شکل همزمان، 5 دان دریافت کنند و به یکباره از کمربند قهوه‌ای، به درجه‌ی دان 5 مفتخر شوند! این افراد اعجوبه‌هایی هستند که گوی سبقت را حتی از فوناکوشی و اویاما هم ربوده‌اند چرا که حتی این اساتیدِ بزرگ و شناخته‌شده‌ی کاراته جهان هم قادر نبودند همزمان 5 دان را دریافت کنند بلکه برای ارتقای درجاتِ خود، مجبور بودند سالها و سالها تلاش کنند تا در نهایت، مفتخر به اخذِ تنها یک دان شوند! لذا افرادی که می‌توانند 5 دان را بصورتِ همزمان دریافت کنند، یقیناً از توانمندیهای خارق‌العاده‌ای برخوردارند و حضور آنها در کمیته فنی، قطعا به نفع کاراته کشور خواهد بود!          
   1394/2/7 19:01

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار