آشیانی: پنج هزار کاراته کا در آذربایجان‌شرقی فعالیت می‌کنند

 آشیانی: پنج هزار کاراته کا در آذربایجان‌شرقی فعالیت می‌کنند
دبیر هیات کاراته آذربایجان‌شرقی گفت: حدود سه هزار کارته‌کا در سطح استان فعالیت می‌کنند، اما حدود ۲ هزار نفر هم بدون داشتن بیمه ورزشی فعالیت دارند.
 
به گزارش "پایگاه اطلاع‌رسانی ستارگان کاراته" مهران آشیانی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: به طور قطع با ریشه کن شدن ویروس کرونا و فعالیت دوباره باشگاه های کاراته استان این آمار افزایش خواهد یافت.
 
وی در خصوص فعالیت هیات کاراته استان پس از شیوع ویروس کرونا یادآوری کرد: طبق تصمیمات ستاد ملی کرونا و اطلاعیه های اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، ورزش کاراته که به عنوان یکی از ورزش های پر برخورد به شمار می رود، از همه فعالیت ها حضوری منع شد و ۲ ماه قبل با کسب مجوز از مراجع ذیصلاح و رعایت پروتکل های بهداشتی، فعالیت های هیات کاراته را دوباره از سر گرفتیم و مسابقات انتخابی تیم اردو در ۲ بخش کمیته و کاتای آقایان و بانوان در تمامی رده های سنی بزرگسالان، امید، جوانان و نوجوانان پیگیری شد.
 
وی اضافه کرد: قبل از شروع مسابقات برای هر ۲ سالن مسابقات، دستگاه ضد عفونی خریداری و تمامی شرکت کنندگان توسط تب سنج کنترل شدند تا با ایجاد محیطی امن و با خیالی آسوده مسابقات انجام بگیرد و خدا را شکر این مسابقات با استقبال حداکثری کاراته کاران استان روبرو شد.
 
آشیانی در مورد نفرات انتخاب شده عنوان کرد: نفرات انتخابی تیم اردو اکنون زیر نظر مربی مجربی که قبلا عضو تیم ملی بوده، تمرینات خودشان را انجام می دهند و حتی کاراته کارانی که دارای رنکینگ می باشند و در مسابقات انتخابی حضور نداشتند، به این تمرینات دعوت شده اند تا بعد از بررسی، نفرات منتخب نهایی به مسابقات کشوری اعزام شوند.
 
وی اظهار کرد: از بهترین فرصت ممکن در زمان لغو فعالیت های هیات کاراته تنها توانستیم در بهبود فضای سالن کاراته استان اقدام کنیم و وسعت آن را ۱۱۰ متر مربع افزایش دهیم و همچنین یک سالن کوچک در کنار آن احداث کردیم که به اشتباه خبر ایجاد خانه کاراته استان در رسانه ها منتشر شد و بعد اصلاحیه ای در این خصوص صادر کردیم.
 
دبیر هیات کاراته آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه خانه کاراته باید یک استاندارد و شرایطی داشته باشد، توضیح داد: هیات کاراته آذربایجان شرقی فعالیت هایی در این خصوص انجام داده و با مساعدت اداره کل ورزش و جوانان، در آینده ای نزدیک قرار است زمینی به وسعت سه هزار متر مربع با امکانات لازم در اختیار هیات گذاشته شود تا خانه کاراته استان به صورت استاندارد در آن ساخته شود.
 
آشیانی با اشاره به دیگر فعالیت های هیات کارته آذربایجان شرقی که به صورت مجازی انجام می گیرد، یادآور شد: درست است که در زمان کرونا فعالیت های فیزیکی هیات لغو شده بود، اما فعالیت های مجازی از قبیل تشکیل کلاس های مربیگری و استاژ داوری که هفته گذشته با تدریس جواد سلیمی، رییس کمیته داوران فدراسیون کاراته برگزار شد، به صورت منظم دنبال می شود و حتی در مسابقات مجازی کاراته چندین مقام کشوری بدست آوردیم؛ می توان گفت که ورزش تعطیل نشده بود و با کمپین هایی مثل «در خانه ورزش می کنیم»، ورزشکاران میزان آمادگی خودشان را در شبکه های مجازی به تصویر می کشیدند.
 
وی با تایید این موضوع که متاسفانه کاراته آذربایجان شرقی در سال های اخیر نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست بیابد، عنوان داشت: بنده با اینکه از خانواده کاراته نبودم، پس از ورود به جمع هیات کاراته استان در جریان امور قرار گرفتم و به همراه مرحوم معصومی، رییس سابق هیات کاراته آذربایجان شرقی در این خصوص فعالیت هایی را سعی انجام می دادیم که متاسفانه با فوت وی برخی از برنامه ها بلاتکلیف ماند.
 
آشیانی گفت: به نظرم عامل اصلی عقب ماندگی ورزش کاراته آذربایجان شرقی، اداره شدن بیش از حد هیات کاراته توسط سرپرست بود، به طوری که در گذشته بعضا در مدت ۲ سال هیات کاراته استان با چند سرپرست اداره می شد که برای حل این مشکل باید تغییر نگرشی در روند برنامه ها، اهداف هیات کاراته و حتی دست اندرکاران آن ایجاد شود.
 
دبیر هیات کاراته آذربایجان شرقی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات 11 ماهه نیکو خصلت، سرپرست سابق هیات کاراته استان اظهار کرد: به دنبال کناره گیری وی از سمت سرپرستی هیات کاراته استان، با موافقت ایوب بهتاج، مدیرکل اداره ورزش و جوان آذربایجان شرقی، حبیب مقصودی، رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان تبریز به عنوان سرپرست جدید این هیات منصوب شد و وی با تمام توان برای پیشرفت کاراته استان دست به کار شده است.
 
آشیانی با اعلام این خبر خوش که در سرپرستی جدید هیات کاراته استان تصمیم گرفته شده است که چنانچه کاراته کایی در مسابقات آتی کشوری مقامی کسب کند از پاداش نفیسی بهره مند شود، افزود: یکی از اهداف هیات کاراته استان ایجاد انگیزه مضاعف در بین کاراته کاهاست و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نخواهیم کرد.
 
دبیر هیات کاراته آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت برنامه های استعداد یابی در ورزش کاراته اذعان کرد: خوشبختانه یکی از فعال ترین کمیته های هیات کاراته استان، کمیته استعدادیابی است که با پیگیری های فدراسیون کاراته و اداره کل ورزش و جوانان استان، اهمیت رسیدگی به برنامه های استعدادیابی در آن بیش از پیش شده است.
 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال های گذشته با استقرار تعدادی از مربیان کاراته در مدارس از علاقه مندان به این رشته ورزشی ثبت نام شده و برنامه های استعداد یابی روی این دانش آموزان انجام گرفته است، که امیدواریم با بازگشایی مدارس این نوع فعالیت ها نیز از سر گرفته شود.
   1399/11/30 10:32

اخبار برگزیده
خبرهای استانی و سبکی
آرشیو اخبار